Świadczenie Ośrodka Pomocy Społecznej

ŚWIADCZENIA OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ

O pomoc finansową mogą starać się osoby, które spełniają warunki określone w ustawie o pomocy społecznej:

  • trudna sytuacja życiowa
  • trudna sytuacja finansowa

(przy czym oba warunki muszą być spełnione jednocześnie)


Prawo do świadczeń z pomocy społecznej, na podstawie art. 7 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 roku, przysługuje osobom i rodzinom z powodu przyczyn, do których należą:

  • ubóstwo
  • sieroctwo
  • bezdomność
  • bezrobocie
  • niepełnosprawność
  • długotrwała lub ciężka choroba
  • przemoc w rodzinie
  • potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietność
  • bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych i wielodzietnych
  • brak umiejętności w przystosowaniu do życia młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo-wychowawcze
  • trudności w integracji osób, które otrzymały status uchodźcy
  • trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego
  • alkoholizm lub narkomania
  • zdarzenia losowe i sytuacje kryzysowe
  • klęska żywiołowa lub ekologiczna


Miesięczny dochód osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc nie może być wyższy od kwoty określonej w ustawie o pomocy społecznej /tzw. kryterium dochodowe ustalone zgodnie z art.8 ust. 1 /. Obecnie obowiązujące od 1 października 2006r. kwoty wynoszą odpowiednio:

  • osoba samotnie gospodarująca, której dochód nie przekracza kwoty 477 zł
  • osoba w rodzinie, w której dochód na osobę nie przekracza kwoty 351 zł
  • rodzina, której dochód nie przekracza sumy kwot kryterium dochodowego na osobę w rodzinie
  • Uprawnienia do pomocy materialnej zależne są od wysokości dochodu w rodzinie przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednego z powodów wymienionych w art. 7 pkt 2-15 (patrz: powody przyznania pomocy) lub innych okoliczności uzasadniających udzielanie pomocy społeczne
  • osobie odbywającej karę pozbawienia wolności nie przysługuje prawo do świadczeń z pomocy społecznej
  • osobie tymczasowo aresztowanej zawiesza się prawo do świadczeń z pomocy społecznej. Za okres tymczasowego aresztowania nie udziela sie świadczeń.

UWAGA: Kryteria dochodowe podlegają weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyniku badań progu interwencji socjalnej. Badania progu interwencji socjalnej dokonuje Instytut Pracy i Spraw Społecznych.

Zakres oraz formy pomocy.

 

Zasiłek stały

 

Miejsce załatwienia sprawy:
Urząd Gminy Kołaki Kościelne, ul. Kościelna 11
Ośrodek Pomocy Społecznej, pokój nr 28
tel. (086) 270-30-26 w. 21

 

Przysługuje osobie pełnoletniej:

  • samotnej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego w ustawie o pomocy społecznej /patrz także "kto może skorzystać z pomocy"/
  • pozostającej w rodzinie, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie jest niższy od kryterium dochodowego, jw.


Całkowita niezdolność do pracy oznacza zarówno całkowitą niezdolność do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jak również posiadanie znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Wysokość zasiłku stałego stanowi:

  • w przypadku osób samotnych - różnicę pomiędzy kwotą 477zł tj. kryterium na osobę samotnie gospodarującą, a posiadanym dochodem
  • w przypadku osób w rodzinie - różnicę pomiędzy dochodem 351zł na osobę w rodzinie określonym w ustawie o pomocy społecznej, a faktycznie posiadanym dochodem na osobę w rodzinie.


W przypadku zbiegu uprawnień do zasiłku stałego i renty socjalnej zasiłek stały nie przysługuje.

Wysokość przyznanego zasiłku stałego nie może przekraczać kwoty 444zł miesięcznie, a także nie może być niższa niż 30zł (przypominamy, że kwoty te ulegają corocznej waloryzacji).

Osobę przebywającą w domu pomocy społecznej lub ubiegającą się o przyjęcie do niego uznaje się za osobę samotnie gospodarującą, jeżeli przed przyjęciem do domu pomocy społecznej lub rozpoczęciem oczekiwania na miejsce w takim domu była uprawniona do zasiłku stałego.

 

Opłaty:
Opłaty skarbowej nie pobiera się.

Termin załatwienia sprawy (udzielenia odpowiedzi):
Klient oczekuje do 30 dni.

Inne wskazówki, uwagi:
Na podstawie złożonego wniosku i wymaganych dokumentów następuje podjęcie decyzji przez Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o przyznaniu świadczenia, zaś po uprawomocnieniu się decyzji następuje wypłata.


 

Zasiłek okresowy

 

Miejsce załatwienia sprawy:
Urząd Gminy Kołaki Kościelne, ul. Kościelna 11
Ośrodek Pomocy Społecznej, pokój nr 28
tel. (086) 270-30-26 w. 21

 

 

 

W/w zasiłek przyznany może być osobom i rodzinom, których posiadane zasoby pieniężne nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych w szczególności ze względu na:

  • długotrwałą chorobę, jeżeli choroba ta spowodowała wzrost kosztów utrzymania na skutek konieczności stosowania leków, a ich koszt stanowi znaczny uszczerbek w budżecie domowym, dojazdów do placówek zdrowia, zabiegów medyczno - rehabilitacyjnych
  • niepełnosprawność, jeżeli powoduje wzrost kosztów utrzymania


O uzyskanie zasiłku okresowego można również starać się z powodu:

  • braku możliwości zatrudnienia,
  • możliwość utrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego (np.: oczekiwanie na wypłatę renty)


Starając się o zasiłek z tego powodu powinieneś przedstawić przede wszystkim:

  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności/ niezdolności do pracy lub stosowne zaświadczenie lekarskie określające niepełnosprawność, a także dokumenty potwierdzające poniesione koszty leczenia.


Przyznawanie zasiłku okresowego z powodu braku możliwości zatrudnienia zobowiązuje Cię do aktywnego poszukiwania zatrudnienia, które nie może ograniczyć się jedynie do zarejestrowania w urzędzie pracy.

Jeżeli ubiegasz się o świadczenie z pomocy społecznej z powodu bezrobocia powinieneś podjąć każdą pracę, nawet jeśli nie jest ona zgodna z Twoimi kwalifikacjami. Jednym uzasadnionym powodem odmowy są istniejące przeciwwskazania zdrowotne.

Wysokość przyznanego zasiłku okresowego uzależniona jest od dochodu Twojego i Twojej rodziny: wypłacany jest do wysokości różnicy pomiędzy kryterium dochodowym ustalonym dla Twojej rodziny zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, a faktycznie posiadanym dochodem. Zasiłek okresowy w przypadku osoby samotnie gospodarującej nie może być wyższy niż 444zł i niższy niż 20 zł.

Okres na jaki przyznawany jest zasiłek okresowy uzależniony jest od indywidualnej sytuacji osoby czy rodziny. Określa go ośrodek pomocy społecznej na podstawie okoliczności sprawy.
W przypadku przedłużenia okresu wypłacania zasiłku, do dochodu, który stanowi podstawę do określenia wysokości przyznanego zasiłku, nie wlicza się świadczenia wypłacanego w okresie poprzedzającym jego ponowne przyznanie.

 

 

Opłaty:
Opłaty skarbowej nie pobiera się.

Termin załatwienia sprawy (udzielenia odpowiedzi):
Klient oczekuje do 30 dni.

Inne wskazówki, uwagi:
Na podstawie złożonego wniosku i wymaganych dokumentów następuje podjęcie decyzji przez Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o przyznaniu świadczenia.


 

Zasiłki celowe

 

Miejsce załatwienia sprawy:
Urząd Gminy Kołaki Kościelne, ul. Kościelna 11
Ośrodek Pomocy Społecznej, pokój nr 28
tel. (086) 270-30-26 w. 28

 

Zasiłek ten można otrzymać na zaspokojenie niezbędnej potrzeby bytowej, np. na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów leczenia, bądź też w przypadku straty jeśli osoba lub rodzina poniosła w wyniku zdarzenia losowego.

Zasiłek celowy może być przyznany osobom bezdomnym i osobom niemającym dochodu oraz możliwości uzyskania świadczeń na podstawie przepisów o powszechnym ubezpieczeniu w NFZ na pokrycie części lub całości wydatków na świadczenia zdrowotne.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie lub rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe /patrz: kto może skorzystać z pomocy/ może być przyznany specjalny zasiłek celowy, który nie podlega zwrotowi. Jednak wysokość nie może przekroczyć odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny. Zasiłek ten nie podlega zwrotowi /a więc przy przekraczającym  dochodzie/.

Pomoc w podobnej sytuacji może być przyznana w formie zasiłku okresowego, zasiłku celowego lub pomocy rzeczowej pod warunkiem zwrotu części lub całości kwoty zasiłku lub wydatków na pomoc rzeczową.

Opłaty:
Opłaty skarbowej nie pobiera się.

Termin załatwienia sprawy (udzielenia odpowiedzi):
Klient oczekuje do 30 dni.

Inne wskazówki, uwagi:
Na podstawie złożonego wniosku i wymaganych dokumentów następuje podjęcie decyzji przez Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o przyznaniu świadczenia.




Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze

Mogą być przyznane osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób. Usługi mogą być przyznane także osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina nie może takiej pomocy zapewnić.

  • Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
  • Specjalistyczne usługi opiekuńcze są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.  

 

 

 

 

 

Dokumentowanie prawa do świadczeń rodzinnych

 

Miejsce załatwienia sprawy:
Urząd Gminy Kołaki Kościelne, ul. Kościelna 11
Ośrodek Pomocy Społecznej, pokój nr 28
tel. (086) 270-30-26 w. 21

 

 

Rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U.z 2005 r. Nr 105 poz. 881) określono:

  • sposób i tryb postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych;
     
  • sposób i tryb postępowania w sprawach wstrzymywania lub zawieszania wypłaty tych świadczeń;
     
  • sposób ustalania dochodu uprawniającego do świadczeń rodzinnych;
     
  • wzory:


    a) wniosków o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych,

b) zaświadczenia urzędu skarbowego o dochodzie osób podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych,

c) oświadczeń o dochodach rodziny, w tym oświadczeń osób rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

d) innych oświadczeń i dowodów niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych.

e) Oświadczenie o dochodach członków rodziny uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym,

f) wywiadu w przypadku, gdy w stosunku do osoby ubiegającej się o świadczenia rodzinne wystąpienia wątpliwości, o których mowa w art. 3 pkt 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, zwanej dalej ,, ustawą".

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia: 

W myśl § 2 ust. 1 rozporządzenia, postępowanie w sprawie o przyznanie zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego wszczyna się na podstawie wniosku o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego, którego wzór określa załącznik nr 1 do tego rozporządzenia.

I) Dowody służące do ubiegania się o zasiłek rodzinny

Do wniosku o zasiłek rodzinny należy dołączyć:

  • uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o zasiłek rodzinny (np. dowodu osobistego) - kopię dokumentów może uwierzytelnić podmiot realizujący świadczenia rodzinne, notariusz lub instytucja, która dokument wydała,
     
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający wiek dziecka, 
  • orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności - jeżeli w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne,
     
  • zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka w wieku powyżej 18 lat do szkoły,
  • zaświadczenie szkoły wyższej w przypadku osoby uczącej się lub osoby legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności , jeżeli uczy się w szkole wyższej.

Ponadto do wniosku o zasiłek rodzinny należy dołączyć inne dowody mające wpływ na prawo do zasiłku, tj. m.in. w przypadku:

  • osoby faktycznie opiekującej się dzieckiem, która wystąpiła o przysposobienie tego dziecka - informację z sądu o toczącym się postępowaniu w sprawie o przysposobienie dziecka,
     
  • osoby uczącej się - kopię aktów zgonu rodziców lub kopię odpisu wyroku zasądzającego alimenty,
     
  • cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej posiadającego status uchodźcy lub posiadającego zezwolenie na osiedlenie się w Rzeczpospolitej Polskiej - kopię karty pobytu,
     
  • osoby samotnie wychowującej dziecko - kopię odpisu prawomocnego wyroku sądu orzekającego rozwód lub separację albo kopię aktu zgonu małżonka lub rodzica dziecka.

Oprócz powyższych dowodów należy przedłożyć zaświadczenia lub oświadczenia stwierdzające wysokość dochodu rodziny uzyskanego przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy (tj. 2004 r.), w tym odpowiednio: 

a) zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, jeżeli dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych; wzór zaświadczenia określa załącznik nr 2 do rozporządzenia,

b) zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości należnego zryczałtowanego podatku dochodowego za dany rok albo decyzję lub decyzje ustalające wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej,

c) oświadczenia członków rodziny o wysokości uzyskanego dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, jeżeli członkowie rodziny rozliczają się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne; wzór oświadczenia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia,

d) oświadczenia członka rodziny o wysokości uzyskanego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy innego dochodu niepodlegającego opodatkowaniu; wzór oświadczenia określa załącznik nr 4 do rozporządzenia,

e) oświadczenia członków rodziny o wysokości uzyskanego dochodu przez członków rodziny w poprzednim roku kalendarzowym; wzór oświadczenia określa załącznik nr 5 do rozporządzenia,

f) zaświadczenie właściwego organu gminy o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy albo nakaz płatniczy za ten rok,

g) umowę dzierżawy, w przypadku oddania części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego w dzierżawę, na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników albo oddania gospodarstwa rolnego w dzierżawę w związku z pobieraniem renty określonej w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej,

h) umowę zawartą w formie aktu notarialnego, w przypadku wniesienia gospodarstwa rolnego do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną,

i) przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu lub ugodą sądową do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny,

j) kopię odpisu wyroku sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie lub kopię odpisu protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej, przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące faktyczną wysokość otrzymanych alimentów, w przypadku uzyskania alimentów niższych niż zasądzone w wyroku lub ugodzie sądowej, oraz zaświadczenie komornika o całkowitej lub częściowej bezskuteczności egzekucji alimentów, a także o wysokości wyegzekwowanych alimentów,

k) zaświadczenie o wysokości ponoszonej opłaty za pobyt członka rodziny, przebywającego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,

l) dokument określający datę utraty dochodu oraz miesięczną wysokość utraconego dochodu,

m) dokument lub oświadczenie określające wysokość uzyskanego dochodu z pierwszego pełnego miesiąca przez członka rodziny;

II) Dowody służące do ubiegania się o dodatek z tytułu urodzenia dziecka

Ubiegając się o dodatek z tytułu urodzenia dziecka rodzic dziecka powinien przedłożyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Jeżeli o ten dodatek występuje inna niż rodzic osoba uprawniona, tj. opiekun prawny, opiekun faktyczny albo osoba, która przysposobiła dziecko, powinna złożyć:

  • kopię prawomocnego orzeczenia sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka - w przypadku opiekuna prawnego dziecka,
     
  • kopię prawomocnego orzeczenia sądu rodzinnego stwierdzającego przysposobienie - w przypadku osoby, która przysposobiła dziecko,
     
  • zaświadczenie z sądu o toczącym się postępowaniu w sprawie o przysposobienie dziecka - w przypadku opiekuna faktycznego dziecka, który wystąpił o przysposobienie dziecka.

Ponieważ wyżej wymienione dokumenty należy przedłożyć przy ubieganiu się o zasiłek rodzinny, nie ma potrzeby przedkładania ich ponownie przy ubieganiu się o dodatek z tytułu urodzenia dziecka.

III) Dowody służące do ubiegania się o dodatki do zasiłku rodzinnego

Rodzina uprawniona do zasiłku rodzinnego może otrzymać jednorazowe lub okresowe dodatki do tego zasiłku, przedkładając dodatkowo odpowiednie dokumenty. I tak, osoba uprawniona do zasiłku rodzinnego ubiegająca się o dodatek z tytułu:

1) Opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, do wniosku o zasiłek rodzinny dołącza:

  • zaświadczenie pracodawcy o udzieleniu urlopu wychowawczego oraz o okresie na jaki urlop wychowawczy został udzielony,
     
  • zaświadczenie o co najmniej sześciomiesięcznym okresie pozostawania w zatrudnieniu bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego.
  • zaświadczenie organu emerytalno -rentowego stwierdzającego, że osoba ubiegająca się była zgłoszona do ubezpieczeń społecznych.
  • zaświadczenie lekarza zalecające przebywanie dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności z powodów terapeutycznych w żłobku albo w przedszkolu.

Natomiast osoba, która otrzymywała zasiłek wychowawczy przed dniem 1 maja 2004 r., do wniosku o zasiłek rodzinny dołącza zaświadczenie pracodawcy lub terenowej jednostki organizacyjnej ZUS o okresie za jaki wypłacono zasiłek wychowawczy oraz o jego wysokości.

2) Samotnego wychowywania dziecka - składa wniosek o zasiłek rodzinny (wraz z dowodem potwierdzającym samotne wychowywanie dziecka ). Natomiast w przypadku ustalenia prawa do dodatku dla:

  • Osoba ubiegająca się o przyznanie prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka do wniosku o zasiłek rodzinny dołącza:

·        kopię skróconego aktu zgonu drugiego z rodziców dziecka lub

·        odpis zupełny aktu urodzenia dziecka, w przypadku gdy ojciec dziecka jest nieznany; 

·         kopię odpisu wyroku sądu orzekającego o oddaleniu powództwa o ustalenie świadczenia alimentacyjnego. Osoba, o której mowa w ust. 1, pozostająca w związku małżeńskim do wniosku o zasiłek rodzinny dołącza:

·         

  • zaświadczenie naczelnika aresztu lub zakładu karnego o okresie przebywania drugiego z małżonków w areszcie lub w zakładzie karnym;
  • 2) kopię odpisu wyroku sądu orzekającego ubezwłasnowolnienie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej drugiego z małżonków.

3) Rozpoczęcia roku szkolnego - do wniosku o zasiłek rodzinny dołącza zaświadczenie szkoły w przypadku nauki dziecka w szkole ponadgimnazjalnej.

4) Podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania - do wniosku o zasiłek rodzinny dołącza:

  • dokument potwierdzający tymczasowe zameldowanie ucznia w bursie, internacie lub w innym miejscu zapewniającym zamieszkanie, prowadzonym przez podmiot publiczny,
     
  • zaświadczenie szkoły, w przypadku nauki dziecka w szkole ponadgimnazjalnej,
     
  • oświadczenie osoby fizycznej o wynajmie lokalu uczniowi oraz dokument potwierdzający tymczasowe zameldowanie.

IV) Dowody do wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego

Postępowanie w sprawie o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego wszczyna się na podstawie wniosku o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, którego wzór określa załącznik nr 6 do rozporządzenia. orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty  powstania niepełnosprawności albo
 

 Do wniosku należy dołączyć:

  • orzeczenie o niepełnosprawności, albo
  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o zasiłek pielęgnacyjny.

V) Dowody do wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego

Postępowanie w sprawie o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego wszczyna się na podstawie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, którego wzór określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.

Do wniosku należy dołączyć:

  •  orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności dziecka;
  • zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodów, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 6;
  •  uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o świadczenie pielęgnacyjne.

Kopię dokumentów niezbędnych do przyznania prawa do świadczeń rodzinnych może uwierzytelnić podmiot realizujący świadczenia rodzinne, notariusz lub instytucja, która dokument wydała.

 W przypadku złożenia wadliwie wypełnionego wniosku podmiot realizujący wzywa pisemnie osobę ubiegającą się o świadczenia rodzinne do poprawienia lub uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Niezastosowanie się do wezwania skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.

W przypadku gdy osoba złoży wniosek, bez wymaganych dokumentów, podmiot realizujący świadczenia rodzinne przyjmuje wniosek i wyznacza termin nie krótszy niż 14 dni i nie dłuższy niż 30 dni na uzupełnienie brakujących dokumentów. 

 W przypadku gdy przyczyną niedostarczenia wymaganego dokumentu przez osobę składającą wniosek jest nie wydanie dokumentu przez właściwą instytucję w ustawowo określonym terminie oraz osoba może to udokumentować, świadczenia rodzinne przysługują począwszy od miesiąca, w którym wniosek został złożony.

Świadczenia rodzinne, do których zostało ustalone prawo, wypłaca się łącznie, w tym samym terminie. W przypadku gdy podmiot realizujący świadczenia rodzinne poweźmie wątpliwość w sprawie dotyczącej przyznanego świadczenia rodzinnego co do występujących w sprawie okoliczności mających wpływ na prawo do tego świadczenia, powiadamia niezwłocznie osobę ubiegającą się o konieczności złożenia w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż 14 dni licząc od dnia otrzymania wezwania, wyjaśnień w sprawie lub dostarczenia niezbędnych dokumentów.

 W przypadku gdy w stosunku do osoby deklarującej samotne wychowywanie dziecka, otrzymującej lub ubiegającej się o świadczenie rodzinne, wystąpią wątpliwości dotyczące samotnego wychowywania dziecka, organ właściwy może wystąpić do kierownika ośrodka pomocy społecznej, o udzielenie informacji uzyskanych w wyniku przeprowadzonego rodzinnego wywiadu środowiskowego albo może przeprowadzić wywiad, którego celem jest wyjaśnienie sytuacji rodziny. Wzór wywiadu określa załącznik nr 9 do rozporządzenia. 

Opłaty:
Opłaty skarbowej nie pobiera się.

Termin załatwienia sprawy (udzielenia odpowiedzi):
Klient oczekuje do 30 dni.

Inne wskazówki, uwagi:
Na podstawie złożonego wniosku i wymaganych dokumentów następuje podjęcie decyzji przez Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o przyznaniu świadczenia.

Metryka strony

Udostępniający: Gmina Kołaki Kościelne

Wytwarzający/odpowiadający: Jarosław Zalewski

Wprowadzający: Jarosław Zalewski

Data wprowadzenia: 2007-01-10

Data modyfikacji: 2007-01-10

Opublikował: Jarosław Zalewski

Data publikacji: 2007-01-10