Uchwała Nr XXIII/117/05
UCHWAŁA NR XXIII/117/05
RADA GMINY KOŁAKI KOŚCIELNE
z dnia 30 listopada 2005 r.
w sprawie nadania imienia Zespołowi Szkół w Kołakach Kościelnych i ustanowienia sztandaru.
Na podstawie art. 18 ust. ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 116, poz. 1203 i z 2005 r. Nr 172, poz. 1441) i § 4 Statutu Zespołu Szkół w Kołakach Kościelnych stanowiącego załącznik do uchwały Nr XXX/127/02 Rady Gminy Kołaki Kościelne z dnia 19 sierpnia 2002 r. w sprawie nadania Statutu Zespołowi Szkół w Kołakach Kościelnych (Dz. Urz. Woj. Podl. Nr 59, poz. 1322) uchwala się, co następuje:
§ 1. Nadaje się Zespołowi Szkół w Kołakach Kościelnych imię Arcybiskupa Romualda Jałbrzykowskiego i ustala się nazwę w następującym brzmieniu: „Zespół Szkół im. Abp Romualda Jałbrzykowskiego w Kołakach Kościelnych”.
§ 2. Ustanawia się sztandar Zespołu Szkół im. Abp Romualda Jałbrzykowskiego w Kołakach Kościelnych oraz nadaje się prawo używania sztandaru, zgodnie z ceremoniałem stanowiącym załącznik do uchwały.
§ 3. Sztandar składa się z płata, rewersu, głowicy i drzewca.
§ 4. Wygląd sztandaru:
1) płatem sztandaru jest tkanina w kształcie kwadratu o długości boku 80 cm, obszyta złotą taśmą i wykończona złotymi frędzlami;
2) po stronie głównej sztandar jest koloru ecru. W centralnej części znajduje się popiersie patrona, wykonane technikami haftu ręcznego, barwne. Nad postacią patrona w półkolu widnieje napis: Zespół Szkół. Pod postacią widnieje napis w półkolu: „im. Abp Romualda Jałbrzykowskiego”, a pod tym napis – w Kołakach Kościelnych A.D. 2005;
3) rewers sztandaru jest koloru czerwonego. W środkowej jego części znajduje się godło państwowe wykonane techniką haftu ręcznego, nićmi w kolorze srebra z elementami złotymi i napis pod godłem w półkolu „Bóg Ojczyzna Nauka”;
4) głowicę sztandaru stanowi orzeł niklowany dwustronny;
5) drzewiec sztandaru wykonany jest z drewna tłoczonego, dwudzielny i połączony niklowaną metalową tuleją.
§ 5. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy oraz dyrektorowi Zespołu Szkół w Kołakach Kościelnych.
§ 6. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Przewodniczący Rady
Ryszard Albin Kołakowski
Załącznik
do uchwały Nr XXIII/117/05
Rady Gminy Kołaki Kościelne
z dnia 30 listopada 2005 r.
ceremoniał używania sztandaru w zespole szkół w kołakach kościelnych
Ceremoniał szkolny jest opisem przeprowadzenia uroczystości z udziałem sztandaru szkolnego i samej celebracji sztandaru. Jest pomocny w organizacji ślubowań, przyrzeczeń i innych uroczystości szkolnych. Stanowi integralną część z przyjętą tradycją szkolną oraz harmonogramem uroczystości i imprez szkolnych.
Sztandar szkolny
1) Sztandar szkolny dla społeczności szkolnej jest symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Uroczystości z udziałem sztandaru wymagają powagi zachowania a przechowywanie, transport i przygotowanie sztandaru do prezentacji, właściwych postaw jego poszanowania.
2) Sztandar jest przechowywany na terenie szkoły w zamkniętej gablocie łacznie z insygniami pocztu sztandarowego.
3) Uczestnictwo w poczcie sztandarowym to najbardziej honorowa funkcja uczniowska w szkole, dlatego w jego składzie winni znajdować się uczniowie o nienagannej postawie i godni tego zaszczytu.
4) Skład osobowy pocztu sztandarowego:
chorąży – uczeń gimnazjum,
asysta – dwie uczennice gimnazjum.
5) Kandydatury składu osobowego do pocztu sztandarowgo są przedstawiane przez wychowawców klas na czerwcowej radzie pedagogicznej i przez nią zatwierdzone. Kadencja pocztu trwa jeden rok – począwszy od przekazania sztandaru podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Wychowawca klasy, w której uczy się chorąży, na czas kadencji zostaje opiekunem ceremoniału i dba o właściwą celebrację sztandaru i zgodny z ceremoniałem przebieg uroczystości na terenie szkoły i poza jej murami.
Udział sztandaru w uroczystościach na terenie szkoły
Udział sztandaru w uroczystościach na terenie szkoły dotyczy głównie:
1. Ceremonii rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego.
2. Ceremonii ślubowania klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum.
3. Uroczystości rocznicowych – Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości.
Udział sztandaru w uroczystościach poza terenem szkoły
1. Sztandar szkoły może brać udział w uroczystościach rocznicowych organizowanych przez administrację samorządową i państwową oraz w uroczystościach religijnych.
2. W dniu uroczystości sztandar jest przewieziony w pokrowcu na miejsce zbiórek pocztów sztandarowych. Przy pełnej obsadzie asysty chrąży dokonuje jego rozwinięcia. Celebracja sztandaru jest zgodna z ustaloną regułą zachowania pocztów sztandarowych w czasie danej uroczystości, natomiast chwyty sztandarem obowiązują jak w ceremoniale szkolnym. Po uroczystości sztandar jest przewieziony do szkoły i złożony w gablocie.
Przewodniczący Rady
Ryszard Albin Kołakowski
Metryka strony